The Yen stopped falling. Overview for 12.01.2018

12.01.2018

The USD/JPY pair got stabilized on Friday after growing earlier this week; consolidation is ahead.

On Friday morning, the Japanese Yen stopped falling against the USD and got stabilized. The current quote for the instrument is 111.33.

Influenced by investors’ being optimistic, the Yen plummeted to the lows it reached on November 28th 2017. Investors aren’t interested in “safe haven” assets or risks hedging schemes right now – everyone wants to buy and earn money as long as the current market situation allows.

Today’s statistics from Japan indicated that the Bank Lending in the country added 2.5% y/y, which is worse than expected. However, investors were focused on the other indicator, the Current Account, which was also worse than expected, only ¥1.347T.

The components of the report showed that in November the Export expanded by 13.9% y/y and the Import added 17.6% y/y.

In fact, all of this means that on its way to a stable economic growth, Japan still faces some difficulties from time to time. However, the BoJ’s confidence in the necessity to continue the QE program will solve these problems sooner or later.

 

RoboForex Analytical Department

 

Tähelepanu!

Käesolevas sektsioonis esitatud prognoosid kajastavad ainult autori privaatset arvamust ja neid ei tohiks pidada kauplemise juhisteks. RoboMarkets ei vastuta kauplemistulemuste eest, mis põhinevad nendes ülevaadetes toodud arvamustel.

Esitatud materjalid ja siin esitatud teave on mõeldud meie klientidele ja on ainult informatiivse iseloomuga ning seda ei tuleks mingil juhul võtta kui investeerimissoovitust vastavalt Küprose Vabariigi Investeerimisfirmade seaduse 144(I)/2007 või mõne teise isikliku nõuande või soovitusena, mis suhestub teatud finantsinstrumentidega tehtavate teatud tehingutega.

Küsi

Ei leidnud vajalikku teavet? Küsige oma küsimusi ja saate vastuseid veebis!

Liituge vestlusega
Või sisestage oma telefoninumber allpool olevas vormis ja me helistame teile kohe.
Helista tagasi
Küsi